Nuž priznám sa, nenašla som pevný dátum alebo obdobie, ktoré by sa pokladalo sa vedecky overenú informáciu. Takmer v každej knihe o kaligrafii sa v úvode zaoberajú vývojom písma rôznymi smermi.
Mám viacero nádherných kníh o kaligrafii a vo väčšine z nich sa uvádza vývoj písma rôznymi smermi. Prvá abeceda obsahovala 22 znakov a používali ju obchodní moreplavci Féničania. Toto obdobie sa datuje 1000 rokov pred Kristom a abeceda sa rozšírila do mnohých krajín stredomorských oblastí. Takmer 3000 rokov prechádzalo písmo rôznymi úpravami a vývojom, čo sa vzhľadu ale aj techniky písania týka.
Keď Gréci pridali k fénickej abecede hlásky A, E, I a O, vznikla grécka abeceda, ktorú neskôr prevzali v starovekom Ríme a vytvorili kapitály. Tie vytesávali do kameňa a až neskôr ho začali písať na papyrus užšou knižnou formou, ktorá dostala názov Rustika a považuje za prvé kaligrafické písmo v dejinách. Časovo sa tento vývoj datuje do obdobia cca 100 roko po Kristovi.
Aby sme pochopili cestu ručného písania, je potrebné si pripomenúť dôležité udalosti, pomocou ktorých môžeme pozorovať, ako sa z ručného písania stáva samostatné výtvarné umenie, pretože napriek technickému rozvoju a pokroku sa vždy zachovávalo a okrem praktickej funkcii plnilo aj funkciu umeleckú, čo sa ukazuje hlavne v súčasnosti.
Zaujímavým medzníkom je rok 1450, kedy objavil kníhtlač Johann Gutenberg. Mechanická tlač sa objavila už v Číne v 8. Storočí a potom v rokoch 1403 -1405 v Kórei, ale ak sa bavíme o latinských abecedách, tak práve Johann Gutenberg použil Texturu (gotickú abecedu) ako prvú do predchodkyne súčasných tlačiarní a začala sa revolúcia v zapisovaní a rozširovaní informácií. Hoci sa ručné písanie úplne nevytratilo a plnilo stále svoju dovtedajšiu funkciu, začalo sa vytrácať hlavne ako povolanie pisárov.
23. 7. 1829, si dal William Burt patentovať svoj vynález – písací stroj. Avšak málokto vie, že teóriu prvého písacieho stroja vyvinul istý anglický džentlmen za čias kráľovnej Anny 100 rokov pred Burtom, ale tento prístroj nebol nikdy podľa nákresov skonštruovaný a teda ani patentovaný.
Vznik typografie je ďalším dôležitým míľnikom a odborom, ktorý je zameraný na písmo, ale z hľadiska grafického vývoja a estetickej úpravy písma. Tieto postupy sa realizovali ručne alebo už za pomoci počítačových programov.
Do dnešnej doby píšeme ručne na školách, v korešpondencii a aj v zapisovaní akýchkoľvek údajov, informácií, postupov... a hlavne v historických vedách a umeleckých odboroch. Ale musíme si priznať, že v súčasnosti je výrazne potlačené do úzadia a to „vďaka“ elektronickým klávesniciam, počítačom, tabletom, mobilom až k zjednodušovaniu postupov učenia písania u najmenších žiakov - prvákov.
Myslím, že rukopis sa úplne nevytratí, a práve kvôli jeho jedinečnosti a dlhej histórii presahuje do umeleckej oblasti, ak si doprajeme jeho hlbšie štúdium, praktické skúmanie starodávnych postupov a napokon jeho využitie v dnešnej rýchlej dobe.
Áno, človek si môže vybrať. Môže si typograficky navrhnúť akýkoľvek plagát, pohľadnice, pozvánku, či menovky na sviatočný stôl a následne v úplnej dokonalosti vytlačiť požadovaný výsledok.
Ale môže sa s tým vyhrať, užiť si proces tvorby, dopriať si čas a zanechať v kaligrafickom diele ľudský odtlačok snahy a umenia s použitím pôvodných písacích potrieb a materiálov.
Kaligrafia sa stáva veľmi obľúbeným umeleckým koníčkom, ktorého cieľom je nielen staronová zručnosť, ale aj relax, podpora vlastnej kreativity a v konečnom dôsledku umelecké dielo, ktoré dodá písanému slovu estetický dôraz a hĺbku.
Z Biblie, mi v pamäti utkveli tieto slová: „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh.“ Myslím, že od počiatku ľudia túžili dať slovám formu, ktorá by sa mohla šíriť ďalej. Myšlienka, slovo a písmo sú navzájom úzko prepojené. Kruh sa uzatvára.